КОНТРОЛЕР- КАСИР

Контролер – касир – це спеціаліст, який займається прийманням та видачею грошей, цінних паперів, працює на касовому апараті, продає білети.
З історії професії. Назва «касир» прийшла до нас із Західної Європи, де в свою чергу, вона взяла початок від італійського слова  cassa – «ящик». З давніх часів  існувала традиція призначати відповідального за зберігання коштів. У Київській Русі існувала посада казначея – людини, яка зберігала казну. В сучасному вигляді посада касира з’явилася наприкінці 19 століття, коли  винайшли касовий апарат.
Характер роботи. Професія контролера-касира не менш складна і відповідальна, ніж інші професії. Адже контролер-касир повинен відмінно знати не тільки теорію своєї роботи, але і бути чудовим практиком.
Касир – це обличчя підприємства. Адже часто саме він першим зустрічає відвідувачів або проводжає їх. Отже, цьому працівникові необхідно бути ввічливим і привітним, що в свою чергу вимагає великих емоційних затрат. Касир повинен володіти гарно поставленим голосом та дикцією.
Цей працівник цілком і повністю відповідає за гроші, які проходять через його руки, що передбачає високий рівень відповідальності, уважності і стресостійкості. Він повинен вміти працювати в команді, швидко навчатися, мати міцні знання з математики.
Незалежно від спеціалізації контролер-касир повинен знати пристрій і правила експлуатації контрольно-касових апаратів, порядок одержання, зберігання та видачі коштів, ознаки платоспроможності державних грошових знаків, способи перевірки платоспроможності пластикових карток, порядок ведення касової книги і складання касової звітності.
Обов’язки контролера-касира:
контролювати поповнення асортиментів товарів у торговому залі;
перевіряти справність і правильність експлуатації контрольно-касового апарата;
перевіряти кількість і якість товару;
підраховувати вартість покупки,
одержувати гроші,
пробивати чек,
видати здачу;
усувати дрібні несправності контрольно-касового апарату;
оформлювати вітрини; консультувати покупців про призначення, властивостей, якості товарів та їхніх цін;
вивчати попит покупців;
одержувати товар зі складу;
складати товарні звіти, акти. 
Ринок праці. Контролер-касир може працювати у торгівельних підприємствах, банківських установах, транспортних організаціях.
Освітня підготовка. Професію можна здобути в Полтавському професійному ліцеї, який знаходиться за адресою: м. Полтава, вул..Сакко, буд. 16-а; тел.: (0532)51-27-20; e-mail: ppl1946@rambler.ru.
Медичні обмеження. Робота не рекомендується людям, які страждають на захворювання:
– нервової системи;
– відхилення у психіці (надмірна тривожність, збудливість);
– судинну дистонію з вираженими головними болями (гіпертонія,
мігрень);
– опорно-рухового апарату;
– хронічні інфекційні захворювання;
– шкірну алергію;
– епілепсію;
– різко виражені неврози;
– зниження слуху на обидва вуха.
Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей. 
Для діяльності контролеру-касиру необхідні:
– здатність зберігати витримку у будь-якій ситуації;
– стійка увага;
– добра довгострокова й короткочасна оперативна пам’ять;
– математичні здібності;
– точне просторове сприйняття форми й величини предмета;
– чітка дикція;
– спостережливість;
– чіткість і акуратність;
– чесність;
– товариськість.
Перспективи.  Продовження освіти в області торгівлі – одержання середньої фахової освіти за фахом “Товарознавство”, кар’єрний ріст всередині компанії – робота продавцем, менеджером, директором магазину.