СТОЛЯР БУДІВЕЛЬНИЙ

«Столяр будівельний» – одна з робітничих професій, яку постійно потребують підприємства України.  
Характер роботи. Столяр – робітник, який здійснює всі види обробки деревини:
 • пиляння, стругання, довбання, свердління;
 • розмічання та розкрій пиломатеріалів;
 • вирізання заготовки;
 • оздоблення, ґрунтування, шпаклювання, шліфування;
 • збирання і монтування столярніихвиробів;
 • лакування.
Умови роботи.  Якщо столяр бере участь у виготовленні виробу, то, як правило, він працює в приміщенні – у  майстерні чи в цеху.  Робітник скріплює дерев’яні  заготівлі, робить розмітку й обробку виробу за  наявним кресленням. Кожен зі способів обробки деревини (пиляння, обробка, збирання) може виконуватися як вручну і за допомогою традиційних інструментів (пили, фуганка, долота, свердла, стамески), так і на спеціальних верстатах,  залежно від розмірів і специфіки виробництва. У випадку, якщо столяр займається монтажем виробів (убудованих меблів, вікон, дверей та ін.) – то його робочим місцем є ті об’єкти, на яких виконується дана робота.
           Ринок праці. Столяри потрібні на фабриках, де виготовляють меблі, вікна, двері тощо, а також у відділах і на підприємствах, що здійснюють монтаж і ремонт дерев’яних виробів. Також професія столяра затребувана на будівництві,  в організаціях, що займаються ремонтом квартир, будинків і офісів, для виготовлення й установки вікон, дверей, підвіконь, порогів, поруччя і для внутрішньої переробки приміщень (наприклад, прикраса стель, облицювання стін, плінтусів тощо). Професія столяра може застосовуватися в машинобудуванні й інших областях, пов’язаних з розробкою і виготовленням техніки. Столяр працює й у модельному  цеху, де він виготовляє зменшені макети майбутніх автомобілів чи іншої техніки з дерева.
Професійна  зайнятість столярів по окремих галузях виробництва складає: в промисловості – 68%, будівництві – 20%, виробничих видах побутового обслуговування – 11%, житлово-комунальному господарстві – 1%.
Висококваліфіковані столяри у порядку міждержавного обміну робочою силою мають можливість працевлаштування в районах  інтенсивного будівництва за межами України (Росія, Чехія, Польща, Ізраїль).
Освітня підготовка. Професію столяра можна здобути в Полтавському професійному ліцеї, який знаходиться за адресою: м.Полтава, вул. Сакко, буд.16а; тел.: (0532)51-27-20; е-mail: ppl1946@rambler.ru.
Медичні обмеження. Професія столяра не рекомендується особам, які мають захворювання дихальних шляхів, шкіри, кистей рук, варикозу, органів зору та кістково-суглобного апарату, порушення рухових функцій, вегетативну дисфункцію.
Вимоги до індивідуальних психологічних особливостей.
·     Добре розвинуті просторове, аналітичне, логічне та конструктивнемислення; охайність, стриманість, самоконтроль; уважність, пам’ять.
·      Високий рівень сприйнятливості (зорова та тактильна).
·       Орієнтація на професії класу «Людина-техніка».
     Перспективи. Підвищення розряду, складності доручених фахівцю робіт, збільшення заробітної плати. Кар’єрний ріст: столяр – майстер –начальник групи чи цеху. Одержання спорідненої професії прямо на виробництві чи при додатковому навчанні.